PTuras: 12 kaimų žygis „Baltijos miškais“  

PTuras: 12 kaimų žygis „Baltijos miškais“  

Keičianti vasaros aprėdus į rudens  rūbą gamta, kviečia tave, žygeivi, aktyviai praleisti spalio 1-ąją gryname ore.

Tiek patyrę, tiek dar abejojantys žygių nauda, laukiami 12 kaimų žygyje ,,Baltijos miškais“!  Susidomėjai? Smalsu kur?

Žygio startas– Paluknyje. Taip taip, būten čia, miestelyje šalia Luknos upės, vietovėje garsėjančioje Paluknio aerodromu, iš  kurio į padangę kyla lėktuvai.

Vietovės vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas XVII a.  O nuo 1691 m. minimas Paluknio dvaras, kurio savininku buvo  Vladislovas Kielevičius.  Jį XIX a. pradžioje nusipirko Vilniaus universiteto profesorius Johanas Frydrichas Volfgangas. Profesorius iš Aluonos į Paluknį 1829 m. perkėlė šv. Jono Krikštytojo koplyčią. Tada kaimas tapo geriau žinomas, nes pastatyta  Paluknio bažnyčia, davė pradžią naujai parapijai.  

J.Fr.Volfgangą  sužavėjo gražios apylinkės ir įvairiomis vaistažolėmis turtingos tuometinės Paluknio pievos palei Lukną. Profesorius tyrė Vilniaus apylinkių vaistinius augalus, Birštono mineralinius vandenis, bei  Paluknyje įsteigė ir pirmąją vaistinę. Paluknyje šis žmogus praleido 16 metų.  Volfgangų valdymo laikais Paluknio apylinkės išgyveno 1831 ir 1863 metų sukilimus. Senosiose Paluknio kaimo kapinėse yra  išlikęs Marijos Emilijos Volfgang, mirusios 1897 m. kapas ir paminklas.  Paluknio seniūnija yra pietrytinėje Trakų rajono dalyje ir  nuo rajono centro nutolusi tik 28 km. Seniūniją supa Rūdiškių, Gojaus, Ropėjų ir Mikailiškių miškai.

Paluknio seniūniją sudaro 14 kaimų, tarp kurių atstumas nuo 3 iki 14 kilometrų: Barakai, Bakieriškės, Dainiai, Kajetoniškės, Kiauliškės, Liepynai, Lukonys, Paežerėliai, Pakrempė, Paluknys, Žvėrynas, Naujasodžiai ir didžiausieji– Paluknys, Madžiūnai, Mamavys.

Pats Paluknio kaimas įsikūręs apie 12 km nuo Rūdiškių, prie Vilniaus–Varėnos plento. Paluknys – senas gatvinis kaimas, įsikūręs Luknos upelio, nuo kurio pavadinimo, kaip manoma, ir kilo vietovės vardas, pakrantėje Lukna.  

Tikiu, jog jau norisi geriau pažinti šį kraštą. Taigi registruokis ir dalyvauk! 12 kaimų žygyje  laukia net šešios skirtingo ilgio trąsos. Visos trąsos – 8 km, 12 km, 15 km, 22 km, 26 km ir ilgiausioji 40 km-   atitinka lengvą sudėtingumą lygį.

Upė – 29 km ilgio Merkio intakas. Lukna laikoma  gana vaizdinga upe.Ji jungia Meduvio, Karvio, Luknos ežerus. Prieš keturis dešimtmečius Luknos upė buvo pakeista žmogaus rankų, nors ir išlaikė upelio statusą.

Žinomas kraštotyrininkas ir žurnalistas Bronius Kviklys, knygoje „Mūsų Lietuva“ pažymėjo, kad nuo senų laikų buvo žinomas Paluknio palivarkas su viena sodyba ir 24 gyventojais, o kaime buvo 18 sodybų ir 125 gyventojai. Apie Paluknio kaimą pasakojama, kad senovėje prie Luknos upės veikė geležies liejykla, naudojusi balų rūdą. Dar neseniai vietos moterys Luknos pakrantėse prisirinkdavo „raudonų dažų” siūlams dažyti . Dokumentuose Paluknys neretai minimas prie „vėliavininkų kelio”, einančio į Madžiunus. Tuo keliu buvo gabenami prekiniai medienos tašai bei rąstai į bravorą.

 Paluknys ir jo gyventojai išsaugoję tradicijas švęsti  Užgavėnės, Joninės, Paluknio šventė. Tradiciniu renginiu tapo seniūnės M.Golubovskos iniciatyva ruošiamas ,,Padėkos vakaras“, kurio metu įteikiama ir seniūnijos ,,Metų žmogaus“ nominacija.

Nuo 2004m. seniūnija glaudžiai bendradarbiauja su Welslebeno (Vokietija) seniūnija. Daugiau nei 10 metų palukniečiai draugauja su Vengoževo m. (Lenkija) etnografiniu muziejumi bei liaudies ansamblio ,,Zacišuki“ nariais. Draugiški ryšiai palaikomi su Gura Slonska m. (Lenkija) bendruomene.

Kaimeliai tikrai nedideli ir retai gyvenami.  Arčiausiai pasiekiamas Kajetoniškių kaimas tik 3 km nuo Paluknio, prie Luknos upės. Liodžonys- kaimas esantis 5 km nuo Paluknio.

Turintis savo istoriją ir savotišką dvasią Gojaus kaimas– nuo Paluknio į šiaurės vakarus –pasiekiams paėjus dar kilometrą į priekį, taigi 4 km. Kaime yra Dievo Motinos Ligonių Sveikatos koplyčia, Šv. Jono kongregacijos vienuolynui priklausantys vaikų globos namai. Kaimelio istorija prasideda nuo 1865 m., kai Apatiškių Aluonos dvaro savininkas rusų generolas Reklickij pardavė miško žemes broliams Ježy ir Adamui Andžejevskiams.  

Vienu vertingiausių Gojaus koplyčios turtų yra Dievo Motinos Ligonių Sveikatos paveikslas priskiriamas prie Dievo malonėmis garsėjančių paveikslų

Paveikslas Vilniaus Šv. Kryžiaus Bonifratrų vienuolyno bažnyčios (dabar Marijos vargdienių seserų vienuolynas) paveikslo kopija. Paveikslą ant drobės nutapė 1936 m. Romuald Varachovski. Kitas dėmesio vertas koplyčios objektas – relikvijorius – monstrancija iš kulkų.  Koplyčioje yra XVII a. Bernardinų laikrodis, šventoriuje stovi Dievo Motinos Nekalto Prasidėjimo statula.  Gojuje, originaliame molio name, gyvena keramikai Dormantė ir Jurgis Penkinskiai  Keramikai dirba su moliu pagal seniausią tradicinę japoniškos keramikos technologiją, o keramikos dirbinius išdega japoniškoje malkinio degimo krosnyje.  Į pietus nuo kaimo plyti Gojaus miškas.  Vištelionys– kiek tolėliau, 9 km nutolęs nuo Paluknio kaimas,o  visai netoliese dar  už 1 km prieisi Apatiškių kaimą. Tai tik dalis vietovių, kurios laukia tavęs, tavo šeimos ar draugų.

40-ies km trasa pasirinkusieji praeis pro Paežerėlių kaimą, kuris didžiuojasi turimu savo šventuoju globėju.  Kaimas  yra į pietinę  pusę už Paluknio, už  4 km šalia Mamavio ežero.  Žygiuodamas puikiai parinktomis ir sužymėtomis trasomis drąsiai gali pasiimti savo augintinį.Visos trasos pritaikytos pravažiuoti su vaikų vežimėliais.

Bus pasirūpinta  pilstomu vandeniu. Tau tereikia turėti tarą.  Teikiamos šunų girdymo ir maitinimo paslaugos. Kiekvienas žygeivis galės pasistiprinti sveiku užkandžiu ir pasisotinti kareiviška koše. Žygio dalyviams bus įteikti diplomai.  

Primenu, jog esi kviečiamas ir laukiamas spalio 1d. spalvingu rudeniu pasigrožėti keliaudamas 12 kaimų žygyje ,,Baltijos miškais”.  Iki susitikimo mažiausiai ištyrinėtame Lietuvos kampelyje Paluknyje !

Visų žygių aprašymus galite matyti mūsųs pagrindime PTuras puslapyje.      
Registracija į žygį: 12 kaimų žygis “Baltijos miškais” 2022

Visus masinius žygius rasite: Masiniai žygiai
Visus solo žygius rasite: Solo žygiai

Jeigu nori sužinoti daugiau apie Paluknį, skaityk čia – PALUKNYS MAŽIAUSIAI IŠTYRINĖTAS KRAŠTAS

494