Paluknys – mažiausiai ištyrinėtas kraštas

Paluknys – mažiausiai ištyrinėtas kraštas

Paluknyssenas gatvinis miestelis Trakų rajone  įsikūręs palei Luknos upę, nuo kurios ir kilo vietovės vardas, bei šalia esančio Ropėjų miško. Tai Paluknio seniūnijos centras .

Vietovės vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas XVII a. O nuo 1691 m. minimas Paluknio dvaras, kurio savininku buvo  Vladislovas Kielevičius. Jį XIX a. pradžioje nusipirko Vilniaus universiteto profesorius Johanas Frydrichas Volfgangas. Profesorius iš Aluonos į Paluknį 1829 m. perkėlė šv. Jono Krikštytojo koplyčią. Tada kaimas tapo geriau žinomas, nes pastatyta  Paluknio bažnyčia, davė pradžią naujai parapijai. J.Fr.Volfgangą  sužavėjo gražios apylinkės ir įvairiomis vaistažolėmis turtingos tuometinės Paluknio pievos palei Lukną. Profesorius tyrė Vilniaus apylinkių vaistinius augalus, Birštono mineralinius vandenis, bei  Paluknyje įsteigė ir pirmąją vaistinę.  Paluknyje šis žmogus praleido 16 metų.  Volfgangų valdymo laikais Paluknio apylinkės išgyveno 1831 ir 1863 metų sukilimus.                 Senosiose Paluknio kaimo kapinėse yra  išlikęs Marijos Emilijos Volfgang, mirusios 1897 m. kapas ir paminklas. Paluknio seniūnija yra pietrytinėje Trakų rajono dalyje ir  nuo rajono centro nutolusi tik 28 km. Seniūniją supa Rūdiškių, Gojaus, Ropėjų ir Mikailiškių miškai.

Paluknio seniūniją sudaro 14 kaimų, tarp kurių atstumas nuo 3 iki 14 kilometrų: Barakai, Bakieriškės, Dainiai, Kajetoniškės, Kiauliškės, Liepynai, Lukonys, Paežerėliai, Pakrempė, Paluknys, Žvėrynas, Naujasodžiai ir didžiausieji– Paluknys, Madžiūnai, Mamavys.

Paluknio seniūnijos teritorijoje  veikia apie 18 įmonių, tarp kurių stambiausios jų: UAB „Fenolita“ UAB „„Aonidė “  ir „Pjūklas“, UAB „Medarvitas“,  vienintelė rajone veikianti ŽŪB ,,Merkys“.  Paluknio seniūnija ir jos gyventojai  nuo seno garsėja bendruomeniškumu, darbštumu, kūrybiškumu. Kraštas –daugiatautis. Bet čia puikiai sutaria tiek lietuviai, tiek, lenkai, tiek rusiškai kalbantys žmonės. Šiandien Paluknyje yra 2 vidurinės mokyklos (Paluknio vidurinė – dėstoma lenkų k. ir Paluknio „Medeinos“ – dėstoma lietuvių k.), vaikų darželis, veikia biblioteka, paštas, ambulatorija, gaisrinė, girininkija, stovi motelis „Maldis“, 2 parduotuvės, degalinė, Vilniaus aeroklubas, sienos apsaugos aviacijos bazė, skraidymo mokymo centras. Senąsias močiučių dainas, lenkų  liaudies dainas ir šokius Paluknyje atlieka nuo 1989 metųjų susibūręs lenkų liaudies dainų ir šokių ansamblis ,,Poluknianie“.

Palukniečiai gan aktyvūs ir veiklūs. Ne tik išlaikę tradicijas kasmet švensti jau tradicinėmis tapusias šventės: Užgavėnės, Joninės, Paluknio šventę, grybų šventę „Paluknio baravykas”. Keletą dešimtmečių nuo seno grybų įvairove garsėjantis Paluknio miestelis džiugina kraštiečius ir  miestelio svečius kasmetine švente “Paluknio baravykas”. Čia susirinkę grybautojai rungiasi tarpusavyje ir išbando savo grybavimo įgūdžius. Grybautojams grįžus iš miško, laimikis sveriamas ir taip išsiaiškinami grybų rinkimo rungties nugalėtojai. Miestelis turi net savo  grybautojų komandą ,,Krembliai”, kuri  kiekvienais metais dalyvauja respublikinėje grybų šventėje Varėnoje ir jau keturius kartus yra tapusi grybavimo čempionato nugalėtoja.

Paluknio aerodromas dar prieš 60 metų tapo Vilniaus aeroklubo sklandytojų namais.
Šiandien jie skraidina ir besimokančius būsimuosius pilotus, kurių daugėja, ir turistus, norinčius pamatyti grožį iš viršaus ir bent trumpam paliesti dangų.  Paluknyje savo kvalifikaciją kelia ir gauna licencijas užsienio šalių pilotai. Aerodrome remontuojami orlaiviai, vyksta pilotų mokymai, plėtojama įvairi aviacijos veikla.   Paluknio aerodrome veikia vaikų sklandymo mokykla, kitaip  Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademijos Vilniaus eskadrilė. Čia rengiami ne tik sklandytojai, bet ir pilotai mėgėjai, bei  ultralengvųjų orlaivių pilotai.

Čia gali atvykti  mokomajam skrydžiui sklandytuvu. Skrydis tikrai neilgas apie penketą minučių. Jo metu  sklandytuvas išvelkamas autoišvilktuvu ir atkabinamas maždaug 300 m. aukštyje. Apskrisite supažindinamąjį ratą virš aerodromo. Susipažinsite su sklandytuvo skrydžio principais,bei  patirsite skrydžio jausmą, pasigrožėsite gamta.

 Taip pat  aerodome siūlomas ir mokomasis skrydis  ultralengvuoju lėktuvu ratu, bei ultralengvuoju lėktuvu link Trakų. Apie pusvalandį truks kiek sudėtingesnis  mokomasis pilotavimo skrydis sklandytuvu. Šio mokymosi metu sklandytuvas bus išvelkamas lėktuvu ir atkabinamas aerodromo rajone. Štai dabar išsamiau susipažinsite su sklandytuvo skrydžio charakteristikomis, bei galimybėmis, išbandysite sklandytuvo pilotavimą. Ilgam liks  patirto skrydžio ir akimis regėtų vaizdų  jausmas. Taip pat Paluknio aerodrome vedamos  ekskursijos moksleivių grupėms, būreliams ar stovykloms. Atvykus išgirsite pasakojimus kaip vykdomi aviatorių mokymai, kaip skrieja padangėje bemotoriai sklandytuvai, kaip lenktyniauja maršrutuose sklandytojai sportininkai. Pamatysite kaip atrodo sklandytuvo kabina – valdymo mechanizmai ir prietaisai. Supažindinsime su skrydžių vadovo darbu. Pamatysite ką veikia aviacijos mechanikai.

Verta atvykti į šį mažai tirtą, bet gyvybingą, puikia gamta apdovanotą  kraštą. Galėsi ne tik susipažinti su Palukniu, bet apsilankyti šalia esančiuose kaimuose, pailsėti Luknos ar Mamavio ežero pakrantėje, pasiklausyti  Paluknio pievose gyvenančių paukščių balsų.  Dėl paukščių gausos Lietuvos ornitologų draugija stebi ir rūpinasi šiomis paukščių gyvenamosiomis buveinėmis.

Labiau pažinti Paluknio seniūniją esi kviečiamas spalio spalio 1d.įvyksiančiame 12 kaimų žygyje,,Baltijos miškais” 2022.

Nuoroda į straipsnį apie žygį, vyksiantį 2022-10-01 d. Paluknyje: 12 kaimų žygis „Baltijos miškais 2022”

Nuoroda į renginio REGISTRACIJĄ.

Loading