Nerealu! Jurkiškių upelio pažintinis takas.

Jurkiškio upelio pažintinis takas – 1,5 km fenomenalaus maršruto 🙃

Atrastas naujas pažintinis takas! Tobulas! ” Taip atsiliepė PTuro organizatorė – Eglė.
Šį žygio maršrutą galite nemokamai įsigyti čia: Jurkiškių upelio pažintinis takas ( Molėtai) – Pėsčiųjų turas (pesciujuturas.lt)

Ar girdi kalnų upę? Mano sutiktas ženklas Jurkiškių pažintiniame take. Pridėjus ausį išgirsti čiurlenimą lyg per garsiakalbį. Taip yra įrengtas visas pažintinis upelio takas. Klausytis, girdėti, stebėti, mėgautis. Kiekviena praleista minutė suteikia neišdildomą norą praleisti vis daugiau laiko pažintiniame take.

Ar girdi kalnų upę? Būtent taip neretai pavadinamas šis nenuorama upelis. Nors yra vos 1,2 kilometro ilgio, jo nuolygis net 12 metrų. Tai reiškia, kad vandens srovė kiekvieną 100 metrų triukšmingai nusprūsta žemyn visu metru!

Toks įspūdingas nuolydis susidarė, nes aukščio skirtumas tarp Suoselio ežero (iš kurio upelis išteka) ir Asvejos ežero (į kurį jis įteka) yra net 15 metrų! Šie skaičiai atitinka tikrų tikriausios kalnų upės nuolydį. Palyginimui: Nemunas kiekvieną 100 metrų vidutiniškai nukrinta žemyn vos apie 2 centimetrus, tai yra penkiasdešimt kartų mažiau nei Jurkiškio upelis! Tad SVEIKAS ATVYKAS (-A) ATVYKĘS (-USI) prie kalnų upės šalyje, neturinčios kalnų!

Nusikeliant apie 12 000 metų atgalios ši vieta vadavosi iš milžiniško ledyno gniaužtų. Tirpo ledynai, ištisi patalai, po savęs palikdami naują, ką tik sukurtą ir dar visai pliką žemės paviršių. Tuo metu poledynmečiu, ča neošė aukštas tankus miškas. Greta esantis Jurkiškio upelio pažintinis takas ir jo slėnis dar buvo visai plikas ir ne toks gilus tik stipri vandens srovė vis graužė jį gilyn. Pamažu per tūkstančius metu jis susiformavo.

Užversk galvą aukštyn – gal pamatysi oru skrendantį mažajį erelį rėksnį? Tai saugomas plėšrusis paukštis, savo pavadinimą gavęs dėl triukšmingo gyvenimo būdo. Jis mėgsta garsiai bendrauti su savo partneriu, ypač jauniklių augimo metu. Lizdus krauna brandžiuose miškuose, 50-200 metų amžiaus medžiuose ir kasmet grįžta į tą pačią teritoriją.

Jurkiškio upelio pažintinis takas – visiškai unikalus ir fenomenalus takas. Jame susipažinsi su augmenija, gyvunija praeitimi. Išgirsi per specialiai įrengtas klausymosi vietas upelio čiurlenimą. Suprasi kodėl bebras ir tu elgiesi vienodai 🙂 Maža paslaptis. Bebrai už ekosistemos sukūrimą neprašo iš mūsų nė cento! Tad gal pats laikas mums ir jiems susidraugauti? 🙂

Visus idomiausius žygius galite matyti mūsų pagrindinio puslapio PTuras žemėlapyje. Priartinkite ir išsirinkite pažintinį taką ar žygį. Taip pat SOLO žygių vietoje!

Daugiau informacijos: Molėtų informacinis puslapis

Loading