Dzūkijos sostinė – Alytus

Alytus. Vasarai ritantis link vidurio, vis daugiau norisi keliauti, vis daugiau pamatyti ir pajausti.

Gyvenimą gyventi atvira širdimi ir akimis. Todėl kiekvieną laisvą dieną stengiamės išnaudoti prasmingai ir aplankyti kurį nors Lietuvos kampelį. Paskutinė mūsų suplanuota išvyka vedė į Dzūkijos sostinę – Alytų.

Tikriausiai ir Jums yra tekę išgirsti, kad dzūkai svetingi ir draugiški? Galime tai tik patvirtinti: ar dėl gyventojų skambios dzūkiškos tarmės ar dėl gražių žmonių ir vietų, visą laiką lydėjo jausmas, kad šiame krašte esame laukiami ir savi.

Tikriausiai jau supratote, kad ir kur besilankytume labiausiai mus traukia gamta.

Ir nors Lietuva nedidelė šalis ir rodos gamta kiekviename krašte tokia pat, tačiau atvykę vis į naują vietą, Lietuvą regis pamatome iš naujo. Niekaip negalime atsigėrėti ir atsigrožėti mūsų šalies gamta ir žmonių gebėjimu vis labiau saugoti ir puoselėti gamtos grožį. Tokį įspūdį mums sukėlė pirmasis kelionės taškas – Alytaus piliakalnis (dar vadinamas  Šv. Jono kalnu, Joninių kalnu). Užkopti laipteliais į 6-7 m. aukščio kalną kaitinant vasaros saulei nėra labai lengva užduotis, tačiau pasiekus tikslą pamiršti nuovargį ir dažniau kvėpuoti pradedi ne dėl intensyvaus kopimo, o dėl atsiveriančio grožio. Piliakalnį iš pietinės pusės juosia Nemunas, iš rytų ir šiaurės rytų daubos, o iš vakarų ir šiaurės vakarų – Alytupio slėnis. Kadais ant piliakalnio stovėjo medinė pilis, kurią dar 1377 ir 1382 m. buvo užėmę kryžiuočiai. Tuo tarpu archeologinių tyrinėjimų metu piliakalnio rytinėje papėdėje rasti radiniai byloja čia buvus kelioms gyvenvietėms: VII a. ir XI-XIV a.

Nuo Alytaus piliakalnio pasileidome eiti link tilto rekordininko. Baltosios rožės tiltas – aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tiltas, pastatytas 2015 m. Tiltas pastatytas ant išlikusių buvusio geležinkelio tilto taurų. Tilto aukštis net 38,1 m., dėl kurio jis įrašytas į Lietuvos rekordų knygą. Jeigu pasiseks arba specialiai planuosite, galite būti stebėtojais, kaip adrenalino ištroškę žmonės šokinėje su virve nuo šio tilto. Vaizdas ir garsai tikrai įspūdingi! O gal net susigundysite išmatuoti savo drąsą arba atsikratyti baimės?

Perėjus tiltą mus pasitiko skulptūra, kuri, kaip sužinojome, yra atstatyta pagal pirmąją V. Kančiausko skulptūrą „Obels žiedas“ pastatytą dar 1981 minint Alytaus miesto 400 metų Magdeburgo teisių jubiliejų. Apžiūrėję skulptūrą ir Dainų slėnį patraukėme miesto link. Alytus.

Turime prisipažinti, mūsų kelionės maršrutas tikrai nepriminė kelionės mieste, nes didžiuliame Alytaus Kurorto parke pametėme ne tik laiko, bet ir vietos nuovoką. Didžiuliame 97,1 ha. Kurorto parke įkurtame natūraliame pušyne veiklos ir lankytinų objektų tiek daug, kad buvo sunku nuspręsti net kuriuo įrengtu taku eiti. Kad ir kuriuo taku nuspręstumėte eiti Jūs, bet tikrai rekomenduojame neaplenkti Didžiojo ir Mažojo Dailidės ežerų. Ežerų pakrantėse įrengti smėlio paplūdimiai, mediniai lieptai, pavėsinės su laužavietėmis, treniruočių aikštelės ir poilsio zonos, paplūdimio tinklinio ir vaikų žaidimų aikštelės. Ir visa tai įrengta mieste, galite įsivaizduoti? Alytaus miesto viduryje milžiniškas parkas su išpuoselėta aplinka ir veiklomis ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.

Pasimaudę ir pašėlioję patraukėme toliau. Norėjome pamatyti „Laisvės angelo“ paminklą. Įspūdingas 13 metrų aukščio paminklas pastatytas 1929 m. kaip pagarbos ir atminimo ženklas žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Nors 1934 m. skulptūra subyrėjo į ją trenkus žaibui, o ją atstačius 6-ajame dešimtmetyje nugriauta politiniais sumetimais, tačiau 1991 m. skulptoriams J. Meškelevičiui ir J. Blažaičiui pavyko atkurti skulptūrą ir paminklą.

Esančius šalia „Laisvės angelo“ skulptūros labai kviečiame nueiti ir į Miesto sodą.

Pasigrožėti rožynu ir čia dūkstančiomis voveraitėmis. 1931 m. suformuotas sodas išliko unikalus ir aktualus iki pat šių dienų. Gėlių apsuptas fontanas yra pati romantiškiausia vieta baigti dieną ir mūsų kelionės maršrutą.

Dėkojame alytiškiams už svetingą priėmimą, už puoselėjamą grožį ir vietas į kurias sugrįšime dar ne kartą. Tik pirmiausia reikia suplanuoti dar vieną kelionę į Alytų, nes nepamatėme nei pusės lankytinų objektų, kuriuos buvome suplanavę apžiūrėti 🙂

Daugiau skaitykite: Ką pamatyti?

ALYTUS – oficiali miesto svetainė.

337